Historie USZ ve Slaném

Unie pro sport zdraví (USZ) původně vznikla v Liberci, kde má dodnes hlavní sídlo. Pobočku USZ ve Slaném jsme založili začátkem roku 2010 jako reakci na (ne)podporu sportující veřejnosti ze strany vedení města. Cílem bylo dostat své zástupce do zastupitelstva města a začít měnit přístup města k volnočasovým aktivitám a sportu, zejména se zaměřením na mládež.

Ve volbách v roce 2010 dostalo naše hnutí, do té doby ve Slaném naprosto neznámé, od slánských voličů skoro 10% hlasů. Získali jsme v zastupitelstvu dva mandáty. Podle vůle voličů jsme ovšem měli získat mandáty tři. Jeden z našich kandidátů, který neustál nátlak tehdejší vládnoucí garnitury ve Slaném, odstoupil z naší kandidátky těsně před volbami.

Ve volbách 2014 jsme získali již tři zastupitelské mandáty. Z našich zastupitelů zasedli dva zástupci v radě města, to vše v rámci Koalice změny, která na slánské radnici po volbách vznikla. Tomuto nadějnému uskupení stran, které nastartovaly ve Slaném tolik potřebné změny, uzavřela možnost pokračovat v práci zrada části koaličních zastupitelů a nástup Koalice neschopných na jaře roku 2016.

V roce 2018 jsme byli třetí nejúspěšnější volební stranou a získali jsme 4 mandáty. Našimi zastupiteli se stali Ing. Milan Grohmann, MUDr. Jakub Heřman, Ing. Tomáš Drholec a Ing. Pavel Zlámal.